پژوهش در مديريت ورزش و ارتباطات ورزشي                         

 


شنبه 4 خرداد 1398

          درباره من


دانشیار دانشگاه پیام نور
حوزه مطالعاتی:
1. ارتباطات
2. رسانه
3. تبلیغات


دريافت فايل


كارآفريني ورزشي

کارآفرینی در ورزش
کارآفرین ورزشی بایستی فرصت¬های موجود، قابل ايجاد و یا كشف در زمینه ي ورزش را دریافته و از آن فرصت¬ها برای خلق فعالیت کارآفرینانه ي نوپا استفاده نماید. ورزش زمینه¬های متعددی را شامل می¬شود که می¬تواند زمینه¬های تولیدي، خدماتی، توزیعی و یا سایر جنبه¬های فرعی مرتبط با ورزش را شامل شود (محمد كاظمي،1386). یکی از صاحبنظران در اين رابطه هشت زمینه¬ را شناسايي نموده است که می¬توان از طریق آن در ورزش اقدام به کارآفرینی کرد( فروغي پور، 1384) :
1- تبلیغات و امور ترويجي در ورزش : امروزه امور تبلیغاتی در حیطه ي ورزش، جنبه¬های گوناگونی پیدا کرده و به انحاء مختلف تجلی ¬یافته است. رادیو، تلویزیون، مطبوعات، بیلبوردها، تبلیغات روی اتوبوس¬های درون شهری و نوشته¬های تبلیغاتی کنار استادیوم¬های ورزشی و همچنین تبلیغات روی پیراهن ورزشکاران، جلوه¬های متعدد تبلیغات ورزشی است. امروزه از طریق هر یک از راه¬های گفته شده، تبلیغات ورزشی و غیرورزشی متعددی صورت می¬گیرد و هزینه¬های گزافی نیز در این رابطه رد و بدل می-گردد. بی¬شک هر یک از این زمینه¬ها می¬تواند به عنوان فرصتی برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی در ورزش مورد نظر باشد ( Pitts & Stotlar,2002) . علاوه بر موارد مورد اشاره می¬توان زمینه¬های دیگری را نیز برای کارآفرینی در ورزش پیدا کرد.
2- مدیریت اماکن و تسهیلات وررزشی : از دیگر زمینه¬های ورزشی است که زمینه لازم برای کارآفرینی را دارا می¬باشد. استادیوم، ورزشگاه، استخر، پیست دو میدانی و انواع و اقسام ورزش¬ها با مکان ورزشی متناسب آن است كه نیاز به وجود مدیریت خلاق و کارآمد را اجتناب ناپذیر می¬سازد. هر کدام از این بخش¬ها نیازمند توانایی¬های خاص مدیریتی است ( وست،1996).
3- مديريت وبرنامه ريزي در سازمان هاي ورزشی: نیازبه مدیریت کارآمد در اداره سازمانهاي ورزشي برجسته شده است. امروزه اکثر سازمان¬های ورزشی به صورت حرفه¬ای درآمده¬اند و در سطح بالا فعالیت می¬کنند. در کشور ما نیز سیاست حرفه¬ای سازی ورزش پیگیری می¬شود و تاکنون در برخی رشته¬های ورزشی اعمال گردیده است. لذا مدیریت این گونه سازمان¬ها بایستی دارای دانش و تجربه مدیریتی سطح بالایی باشد. از این رو جایگاه¬های متعددی را می¬توان برای تربیت و انتصاب مدیران در نظر گرفت که خود نیز می¬تواند با نوآوری¬هایی همراه باشد و به کارآفرینی بیانجامد ( Eschenfelder, 2007).
برخي از موارد اين بخش عبارتند از: طراحي و تأسيس رشته هاي جديد ورزشي، طراحي و اجراي طرح هاي جامع مديريتي، برنامه ريزي براي فعاليت هاي ورزشي خوابگاه هاي دانشجويي، خانواده ها و ..، طراحي و اداره تورها و اردوهاي ورزشي، اصلاح مديريت باشگاه هاي ورزشي دولتي، مديريت باشگاههاي ورزشي خصوصي در راستاي اصل 44 قانون اساسي و امثال آن.
4- امور آموزشي (كلاسهاي اموزشي – مربيگري – داوري): در حیطه ورزش از زمینه¬هایی است که می¬تواند مبنایی برای کارآفرینی ایجاد کند. آموزش ورزش¬های مختلف، آموزش مربیان رشته¬های مختلف، آموزش ناجیان غریق، آموزش در دوره¬های مقطعی ورزشی، آموزش دوره¬های داوری و امثالهم از موارد مختلف مربوط به زمینه¬های آموزشی است که با طبقه¬بندی می¬تواند جایگاهی جهت کارآفرینی در ورزش ایجاد کند(معماري، 1386).
5- امور پژوهشي: از حوزه¬هایی است که به تازگی در امر ورزش رونق گرفته است. چاپ و نشر مجلات علمی، تأسیس انجمن¬های علمی پژوهشی، انجام و اجرای طرح¬های پژوهشی ورزشی، چاپ مقالات علمی در نشریات و برگزاری سمینارها و کنگره¬های علمی از زمینه¬هایی است که اخیراً رونق یافته و فرصت¬هایی را جهت اشتغال تعداد زیادی افراد متخصص و حتی غیر متخصص فراهم نموده است. در صورت بررسی بیشتر و استفاده از تجارب سایر کشورها و توسعه بخش¬های پژوهشی قطعاً فرصت¬های بیشتری جهت اشتغال در حوزۀ پژوهش ایجاد خواهد شد و زمینه مناسبی برای کارآفرینی در ورزش خواهد بود (بارون، 2005).
6- ساخت وسايل و تجهيزات ورزشي: ساخت وسایل، تجهیزات و پوشاک ورزشی از زمینه¬هایی است که امروزه افراد زیادی در آن بخش فعالیت می¬کنند. تهیه انواع پوشاک ورزشی از مدت¬ها قبل در کشور ما رایج بوده است که فعلاً افراد زیادی در آن بخش فعالیت می¬کنند اما شاید برای همین زمینه نیز بتوان الگوهای نوینی ارائه و معرفی نمود که زمینه جدیدی برای کارآفرینی در ورزش باشد. مانند تهیه پوشاک ورزشی مناسب برای بانوان. برخی افراد کارآفرین با طراحی دستگاه¬های بدن سازی و یا شبیه سازی دستگاه¬های بدن سازی خارجی اقدام به ایجاد کار در این زمینه کرده¬اند. از موارد دیگر ساخت دستگاه¬های لاغری اندام و یا وزنه¬های مربوط به هالترها است. به هر صورت این زمینه نیز می¬تواند حوزه¬ای برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی در ورزش باشد (كولومبير، 2008).
دیوید ولان دوچرخه¬های بسیار سریعی را معرفی کرده است که از جنس تیتانیوم و کربن ساخته شده¬اند و دنده¬های آنها به طریق الکترونیکی عمل می¬کند. این محصول بسیار جدید و مترقی بوده و یک روش نو را جهت عرضه محصولات خارق¬العاده ورزشی به بازار عرضه نموده است که برای تیم¬های حرفه¬ای و مسابقات آنها بسیار مهم و ممتاز کننده است(ماربر و ديگران، 2005).
آستین مورفی به معرفی شرکت کن بلاک پرداخته است. این شرکت توانسته کفش¬های اسکیت بورد مدل DC را معرفی نماید که بسیار سریع¬تر از انواع قبلی هستند و برای ورزشکاران کاربرد بیشتری دارند( فيلو، 2005 ).
براد استون مشارکت شرکت نایکی را در بازار اسکیت بورد ارائه کرده است. برای این کار شرکت نایکی ساختار معاملات را متمایز کرده و آن را به طبقات مختلف تقسیم کرده و تاکتیک جدیدی را در معرفی محصولات جدید به بازار به کار گرفته است. و به این طریق توانسته است اقدام به کارآفرینی بیشتری در زمینه ورزشی بنماید ) بويد؛ ماتيو شانك، 2004) .
7- تنوع در ورزش هاي همگاني و قهرماني : امروزه با ورود فناوري هاي نوين در عرصه ورزش، رشته هاي جديدي بوجود آمده اند كه بخصوص مورد توجه نوجوانان و جوانان قرار گرفته اند. كارآفريني در اين زمينه ها عبارت است از: برگزاري كلاس هاي ايروبيك و استپ، برگزاري كلاس هاي حركات موزون، برگزاري كلاس هاي كارتينگ، برگزاري كلاس هاي سينكرونايز در استخرهاي شيشه اي، برگزاري كلاس هاي اسكواش باز در پاركها و...(ماربر و ديگران، 2005).
8- ايجاد مشاغل جديد بر حسب نياز جامعه ورزش: جنبه¬های اقتصادی ورزشی امروزه در جهان بسیار گسترش یافته و می¬تواند بیش از این نیز توسعه یابد.
اين موضوع تا بدان حد است كه تنها در كشوري چون ايالات متحده، سالانه حدود 250 ميليارد دلار درآمد خالص نصيب صاحبان اين صنعت مي نمايد و اين موضوع سبب گشته تا صنعت ورزش به عنوان ششمين صنعت سود آور در اين كشور شناخته شود ( Pitts & Stotlar,2002). برخي از اين مشاغل جديد عبارتند از: روزنامه نگاري ورزشي، بيمه هاي ورزشي، عكاسي ورزشي، گردشگري ورزشي، شركت هاي تخصصي بازاريابي ورزشي، آژانس هاي نقل و انتقال بازيكنان و مربيان، آژانس هاي واسطه فروش بليط بازي هاي داخلي و خارجي و ...(Wuest, Deborah., 1996)

منابع:
1- الهي، علي رضا ؛ گودرزي محمود ؛ خبيري محمد(1385). بررسي عملکرد ليگ فوتبال حرفه اي ج . ا . ايران. نشريه علمي پژوهشي حرکت. شماره 27؛ بهار .
2- خبیری، محمد؛ غفاری، حسن؛ الهی، علیرضا(1383). مقایسه وضعیت باشگاه‌های لیگ حرفه‌ای جمهوری اسلامی ایران با معیارهای یوفا و باشگاه‌های منتخب از کشورهای ژاپن، ترکیه، امارات و کره جنوبی، گزارش پژوهشی، پژوهشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی.
3- شريفيان، اسماعيل(1384). طراحي الگوي فرايندي انگيزه كارآفريني دانشجويان تربيت بدني، رساله دكترا، چاپ نشده دانشگاه تربيت مدرس.
4- فروغي پور، حميد(1384). زمينه هاي كارآفريني در ورزش از ديدگاه متخصصان تربيت بدني كشور؛ رساله دكترا، چاپ نشده دانشگاه آزاد اسلامي- واحد علوم و تحقيقات.
5- محمد كاظمي، رضا(1386). توصيف عناصر آميخته بازاريابي صنعت فوتبال ايران و مقايسه آن با كره جنوبي و ژاپن؛ رساله دكترا، چاپ نشده دانشگاه تربيت معلم.
6- محرم زاده، مهرداد ( 1382). بررسي تطبيقي شيوه‌هاي بازاريابي ورزش دانشگاهي ايران و ترکيه ،
7-معماری، ژاله (1386). تحلیل و مدل سازی آمیخته بازاریابی صنعت ورزش کشور با رویکرد تصمیم محور، رساله دکتری، دانشگاه تهران- دانشکده تربیت بدنی.
8-Baron.robert, Shane.scott., ( 2005). Entrepreneurship: A Process Perspective, Thomson, New York.
9- Bonnie L. Park House. The Management of Sport. McGraw - Hill - 3rd Edition, 2001.
10- Boyd, Thomas; Shank, Matthew(2004). Athletes as Product Endorsers: The Effect of Gender and Product Relatedness , Sport Marketing Quarterly, 13:2, pp82-93.
11-Cravens. David.W, and Piercy Nigel F., (2003). Strategic Marketing, McGraw – Hill, Irwin 7th edition, New York.
12-Colombier. Nathalie, Masclet. David.(2008). Intergenerational Correlation in Self- employment: Some further evidence from French ECHP data. Small Business Economics. Volume: 30, Number4, page:423-437, April
13- Eshenfelder, Mark J.(2007). Economics of Sport. Fitness Information Technology: USA,
14- Filo, Kevin, Funk C. Daniel(2005). Congruence between Attractive Product Features and Virtual Content Delivery for Internet Marketing Communication, Sport Marketing Quarterly, Vol 14, pp112-122.
15- Marber, Allen, Wellen, Paul, Polsuszny, Susan, The Merging Of Marketing & Sports: A CASE STUDY, The Marketing Management Journal, Volume 15 ,No 1, 2005.
16- Pitts BG, & Stotlar DK.(2002). Fundamentals of Sport Marketing. Fitness Information Technology: USA,
17- Thomas M. Hickman, Katherine E. Lawrence, James C. Ward, A Social Identities Perspective on the Effects of Corporate Sport Sponsorship on Employees , Sport Marketing Quarterly ,14:3, pp 148-157. 2005.


اساتيد تخصصي:
* رضا محمدكاظمي(استاديار). دانشكده كارآفريني دانشگاه تهران. ايميل: R_mk@hotmail.com

منابع تخصصي:

*

تاريخ  ارسال:دوشنبه 24 آبان 1389 - 15:34

کد:26022-1398 کليه حقوق خبری و تصويری سايت متعلق به سايت شخصی دکتر قاسمی می باشد.