پژوهش در مديريت ورزش و ارتباطات ورزشي                         

 


شنبه 4 خرداد 1398

          درباره من


دانشیار دانشگاه پیام نور
حوزه مطالعاتی:
1. ارتباطات
2. رسانه
3. تبلیغات


دريافت فايل


برای اینکه از معتبر بودن یک نشریه علمی پژوهشی لاتین مطمئن شویم، چکار کنیم؟

برای اینکه از معتبر بودن یک نشریه علمی پژوهشی لاتین مطمئن شویم، چکار کنیم؟
ارسالی از بهمن عسگری
دانشجوی دکترای مدیریت ورزشی

1- در مرحله اول به لیست نشریات نامعتبر که از طرف وزارت علوم اعلام می شود، مراجعه کنید. اگر نشریه مورد نظرتان در لیست نشریات نامعتبر نبود می توانید به موراد بعدی مراجعه کنید. توجه داشته باشید که حتی برخی نشریات معتبر (با ضریب تاثیر بالا) می توانند جز نشریات نامعتبر از نظر وزارت علوم باشند. به طور مثال، تمام نشریات اسرائیل جر نشریات نامعتبر وزارت علوم هستند.
2- اگر نشریه از نظر وزارت علوم نامعتبر نبود، به سایت تامسون رویترز مراجعه کنید. موسسه تامسون رویترز، موسسه ای است که درجه و سطح نشریات را تعیین می کند. برخی از نشریات این سایت، نشریات با درجه آی اس آی هستند و ضریب تاثیر (Impact Factor) دارند و برخی هم به تازگی به سایت اضافه شده اند و در اینده امکان دریافت ضریب تاثیر (دریافت درجه آی ای آی) را دارند. نشریاتی هم که در این سایت وجود ندارند، برای اینکه در آینده درجه آی اس آی دریافت کنند، باید در این سایت ثبت نام کنند و مورد بررسی قرار گیرند. بنابر این، از نظر موسسه تامسون رویترز سه دسته مجله به ترتیب درجه وجود دارد: اول،‌ نشریات با درجه آی اس آی؛ دوم، نشریات در حال بررسی برای دریافت درجه آی اس آی؛ سوم،‌ سایر نشریات که نام آنها در سایت تامسون رویترز نیست. با اجرای این دو مرحله می توانید از معتبر بودن نشریه مطمئن شوید. با این حال چند روش تکمیلی دیگر نیز وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.
3- به مقالات نشریه مورد نظر مراجعه کنید و ببینید از نویسندگان ایرانی (خصوصا اساتید دانشگاه خود شما) مقاله ای در آنجا چاپ شده است یا خیر.
4- اعضای هئیت تحریریه نشریه را مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید که این اعضا از افراد شناخته شده در رشته شما هستند. به عنوان مثال، چلادورای، پیتس، پدرسون، شیلبری و ... برخی از مهمترین نویسندگان در رشته مدیریت ورزشی هستند و نام آنها در هر هئیت تحریریه هر نشریه ای نشان از اعتبار بالای این نشریات دارد.
5- به رزومه اساتید داخلی مراجعه کنید و ببینید مقالات خود را برای کدام نشریات ارسال می کنند. مطمئنا این نشریات معتبر هستند، زیرا مجلات این رزومه مورد تایید وزارت علوم است.
6- زمان داوری این نشریات باید معقول باشد. مثلا اگر برخی از نشریات یکی دو روزه مقاله شما را داوری می کنند، باید به اعتبار آن شک کنید، زیرا هدف این نشریات بیشتر کسب درآمد است و نه کیفیت نشریه.
7- برخی از نشریات در هر شماره لیست بلند بالایی از مقالات را چاپ می کنند، به طوری که صفحات آن از 1000 صفحه هم تجاوز می کند. در مورد این نشریات نیز باید با دیده تردید اقدام به ارسال مقاله کرد.
8- برخی از نشریات دارای شماره حساب داخل ایران هستند، در حالی که نشریه در کشور دیگری قرار دارد. این نشریات نیز با هدف کسب درآمد راه اندازی شده اند و منطقه هدف شان ایران هست و برای اینکه نویسندگان بیشتری را به سوی خود بکشانند و دشواری انتقال ارز را برای آنها تسهیل نمایند، اقدام به این کار می کنند.
تذکر: این ایده که نشریات پولی، نشریات نامعتبری هستند به هیچ عنوان صحیح نیست. حتی برخی از نشریات معتبر که مقالات نویسندگان معتبر آن رشته را چاپ می کنند، از نویسندگان پول می گیرند. این نشریات حتی قبل از داوری مبلغی را برای داوری دریافت می کنند و در صورت رد مقاله هم این پول را استرداد نمی کنند. تمام نشریات معتبر به ناشران معتبر متصل نیستند که هزینه های آنها را پرداخت کنند. به همین جهت برای هزینه های داوری و نگهداری دفتر و سایت از نویسندگان هزینه هایی را دریافت می کنند. همچنین، مقالات ارسالی (حتی مقالات بی کیفیت) به برخی نشریات بسیار بالا است و این نشریات سیاست دریافت هزینه را برای دریافت مقالات با کیفیت تر برمی گزینند.

تاريخ  ارسال:پنجشنبه 12 دي 1392 - 21:47

کد:26558-1398 کليه حقوق خبری و تصويری سايت متعلق به سايت شخصی دکتر قاسمی می باشد.