پژوهش در مديريت ورزش و ارتباطات ورزشي                         

 


شنبه 4 خرداد 1398

          درباره من


دانشیار دانشگاه پیام نور
حوزه مطالعاتی:
1. ارتباطات
2. رسانه
3. تبلیغات


دريافت فايل


30 ویژگی "جامعه زنده" از دیدگاه سریع القلم

دکتر محمود سریع القلم، در یادداشتی که برای نوشته، 30 ویژگی یک جامعه زنده را بیان کرده است. این استاد دانشگاه، پیشتر در نوشتارهای جداگانه ای 30 ویژگی شهروندان و 30 ویژگی سیاستمداران مطلوب را به رشته تحریر در آورده که منتشر شده است.
ویژگی مهم این سلسله نوشته ها، کد گذاری آنهاست به گونه ای که هر کدام از ویژگی ها، بخشی از یک فرایند مهم در جامعه را نمایندگی می کند.
به نوشته دکتر سریع القلم، جامعه ای زنده است ... :1. که در عرصه های اقتصاد، هنر، علم، سیاست ، میان شهروندان رقابت قاعده مند وجود داشته باشد2. که آموزش اخلاق و مسئولیت اجتماعی در دوره دبستان تمام شده باشد3. که تعداد رسانه های غیر دولتی حداقل دو برابر دولتی باشد4. که در جاده های آن در هر صدکیلومتر برای شهروندان، استراحتگاه ساخته شده باشد5. که شهروندان آن به وفور به هم اعتماد کنند6. که حداکثر هزینه ای غذا و مسکن، 35 درصد درآمد شهروندان باشد7. که در فرودگاه های آن، حداقل از 70 ملیت و 70 شرکت هواپیمایی خارجی تردد کنند8. که شهروندان آن وقتی به چهار راهها می رسند، اتومبیل خود را کاملاً متوقف کنند9. که نرخ تورم در آن یک رقمی باشد10. که اساتید دانشگاه آن به کار دانشگاهی صرفاً به عنوان شغل نگاه نکنند بلکه برای خود، مسؤولیت و رسالت اجتماعی قایل باشند11. که شهروندان آن به انجام کارهای صحیح و منظم توام با سلامتی مالی عادت کرده باشند12. که تکمیل پیچیده ترین طرح های "عمرانی" در آن ، حداکثر 3 سال به طول انجامد13. که دانمارک از شهروندان آن برای سفر، درخواست ویزا نکند14. که مجموعه جامعه و سیستم از مرحله امنیت و بقا عبور کرده باشد15. که شهروندان آن پس از تصادف رانندگی که پیش می آید ، حتی یک واژه ناپسند نسبت به طرف مقابل استفاده نکنند16. که مدیریت آن جامعه مبتنی بر سعی و خطا نباشد17. که شهروندان نظافت محیط عمومی، خیابان ها، جاده ها و سواحل را با نظافت محل سکونت و اتومبیل خود مساوی بدانند18. که حداقل سه و نیم درصد نرخ رشد اقتصادی داشته باشد19. که شهروندان آن نگران آینده خود نباشند20. که دستگاه های اجرایی آن با fact تحلیل کنند و نه با تخیل21. که در آن فرهنگ مکتوب بر فرهنگ شفاهی غالب باشد22. که شهروندان آن از اخلاقی بودن و رعایت حریم های اجتماعی، لذت ببرند23. که شان و احترام و منزلت تولیدکننده از صاحب سمت بالاتر باشد24. واژه های "ببخشید" ،"عذر می خواهم" و "اشتباه کردم" به وفور در میان شهروندان رواج داشته باشد25. که شهروندان آن، دندان های سالم داشته باشند26. که انتقاد از اندیشه ها و سیاست گذاریها در آن ، پی آمدی نداشته باشد27. که سیاست مداران آن با هم قطاران خود در محیط بین المللی مرتب در تعامل باشند28. که وقتی پلیس راهنمایی، اتومبیلی را به خاطر تخلف رانندگی متوقف می کند ، پلیس سراغ راننده برود نه بالعکس29. که حفظ تعالی، شکوفایی وطن و کشور بر هر امر دیگری اولویت داشته باشد
30. که در آن شهروندان علاقه ای به داشتن سمت دولتی نداشته باشند بلکه با فکر ، همت و توانایی های خود زندگی کنند.
ارسالی از زهرا اسدی به نقل از سایت:
http://www.parsine.com/fa/news/210658/

تاريخ  ارسال:چهارشنبه 12 آذر 1393 - 21:46

کد:26575-1398 کليه حقوق خبری و تصويری سايت متعلق به سايت شخصی دکتر قاسمی می باشد.