پژوهش در مديريت ورزش و ارتباطات ورزشي                         

 


سه شنبه 3 ارديبهشت 1398

          درباره من


دانشیار دانشگاه پیام نور
حوزه مطالعاتی:
1. ارتباطات
2. رسانه
3. تبلیغات


دريافت فايل


دعوت به ارایه نقد و نظر درباره مفهوم «ورزش همگانی» از دیدگاه حمید قاسمی

با سلام خدمت همکاران و صاحب نظران عزیز
در سال 1380 و همراه با قبول مسئولیت انجمن آمادگی جسمانی در زیرمجموعه فدراسیون ورزش همگانی، چالش بزرگی در خصوص مفاهیم پایه ای چون ورزش همگانی و آمادگی جسمانی برای من پدید آمد. در این رابطه در ملاقاتی که با دکتر اولیا از اساتید تحصیل کرده آمریکا داشتم و با ترجمه اشتراکی کتابی با عنوان مفاهیم آمادگی جسمانی به همراه ایشان و دکتر رضا محمدکاظمی، به این جمع بندی رسیدم که ورزش همگانی همان آمادگی جسمانی است. در این رابطه تلاش می کردم تا با برجسته کردن آمادگی جسمانی به مثابه نهضت آمادگی جسمانی در آمریکا، زمینه توسعه واقعی ورزش همگانی را فراهم نمایم.
در مرحله بعد و در سال 1382 با تصویب سندجامع توسعه ورزش کشور و راه اندازی معاونت ورزش همگانی وقت، از طرف علیپور معاونت وقت به عنوان شورای راهبردی این معاونت دعوت شدم که در کنار برخی بزرگان این رشته به دیدگاه های تازه ای در رابطه با ورزش همگانی دست یافتم و آن را امری فراتر از آمادگی جسمانی دیدم.
در گام بعدی و در سال 1388 به عنوان معاون ارتباطات، آموزش و فرهنگی سازمان تربیت بدنی(وزارت ورزش و جوانان فعلی) و به عنوان دبیر شورای راهبردی، در شرایطی که تلاش می کردم تا با تدوین نظام نامه های کلان ستادی از جمله فرهنگی و ورزش همگانی، ستاد فرماندهی را به سمت مسئولیت های سیاست گذاری، نظارت و حمایت پیش ببرم، با دعوت از جمعی از اساتید و مسئولین وقت ساعت ها برای اجماع درباره مفهوم ورزش همگانی وقت گذاشتیم تا نظام نامه وقت ورزش همگانی را تدوین نماییم.
در گام جدید و پذیرش مسئولیت رسانه ملی رادیو ورزش، بنا را بر این نهادم تا با همکارانم ضمن تعریفی مشخص از ورزش همگانی، با نگاهی وسیع به دنبال توسعه این نیاز مبرم در سطح کشور باشیم. به همین منظور از مجموعه تجارب گذشته و مروری بر تعاریف موجود، نسبت به سامان دهی تعریفی خاص نمودیم که تنها محدودیت آن تأکید بر هدف سلامت جسمانی و روانی است و در ابعاددیگر پوشش رویدادها و حرکات ورزشی و بدنی در سطحی وسیع است. این تعریف به روش دلفی در درون معاونت صدای سازمان صدا و سیما، شورای راهبردی ورزش شهرداری و شورای سیاستگذاری ورزش صدا و سیما عرضه شده و نظرات اصلاحی و تکمیلی مناسب در آن اعمال شده است و در حال ارسال و بازگشت است. اکنون در سطحی وسیع تر از همه صاحب نظران و علاقه مندان دعوت می شود تا با نظرات اصلاحی و تکمیلی درباره تعریف ارایه شده درباره ورزش همگانی و در گام نخست انتخاب و اقدام موثر رادیو ورزش در این زمینه و در گام های بعدی دستیابی به یک مفهوم ساده و قابل فهم عموم برای تمامی ذی نفعان و دست اندرکاران و ارباب رسانه های جمعی نزدیک شویم.
پیشاپیش از نقد و اظهار نظر شما سپاسگزارم.
نشانی دریافت نظرات ارزشمند شما
ghasemione@yahoo.com
دريافت فايل


تاريخ  ارسال:جمعه 6 آذر 1394 - 19:59

کد:26599-1398 کليه حقوق خبری و تصويری سايت متعلق به سايت شخصی دکتر قاسمی می باشد.