پژوهش در مديريت ورزش و ارتباطات ورزشي                         

 


شنبه 4 خرداد 1398

          درباره من


دانشیار دانشگاه پیام نور
حوزه مطالعاتی:
1. ارتباطات
2. رسانه
3. تبلیغات


دريافت فايل


نویسنده نقد: ظریفه ملک پور، خبرنگار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت رسانه های ورزشی
نقد و بررسی کتاب خبرنگاری و روزنامه نگاری ورزشی اثر حمید قاسمی و همکاران

چکیده: کتاب «خبرنگاری و روزنامه نگاری ورزشی»، یک منبع جامع و اثربخش در زمینه روزنامه‌نگاری ورزشی است که در دوازده فصل اطلاعات مفیدی را در جنبه‌های مختلف روزنامه‌نگاری ورزشی در اختیارعلاقمندان، دانشجویان، خبرنگاران بخش ورزشی و ورزش نویسان قرار می‌دهد تا با مطالعه این کتاب به شکل مناسبی مطالب خود را به جامعه عرضه و توقعات مردم را به نحو شایسته‌ای پاسخ گو باشند.
حمید قاسمی و همکارانش دراین کتاب تلاش کردند تا در 3بخش و 12فصل با پرداختن به مفهوم خبرنگار و خبرنگار ورزشی خواننده را در نخستین گام با این مفهموم کلیدی آشنا کنند و توضیح دهند که خبرنگار ورزشی به عنوان یک ارتباط‌گر، تا چه اندازه باید از توانایی مهارت‌های ارتباطی شش‌گانه برخوردار باشد.
از جمله محورهای مهم این کتاب می‌توان به تشریح مبانی خبرنگاری و خبرنگاری ورزشی، مهارت‌های ارتباطی موثر در خبرنگاری ورزشی، مسائل حقوقی و اخلاقی خبرنگاری ورزشی، اصول خبرنویسی و نحوه نگارش تیتر، لید، متن و انواع سبک‌های خبرنویسی، ژورنالیسم مطبوعاتی، رادیویی و تلویزیونی و فوتوژورنالیسم یا عکاس خبری ا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شاره کرد.
نویسندگان کتاب تلاش کرده‌اند تا به این مساله اشاره کنند که خبرنگار به عنوان یک ارتباط‌گر حرفه‌ای باید از توانایی مهارت‌های ارتباطی موثر در شش بعد نوشتن، سخن گفتن، خواندن، زبان تنی، گوش دادن و کاربرد فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی برخوردار باشد تا بتواند به بهترین نحو منظور خود را به خواننده منتقل کند. همچنین نویسندگان این کتاب سعی دارند به مخاطبین کتاب گوشزد کنند که باید مراقب قوانین حق تالیف و قوانین محافظت از داده‌ها باشند و این که از یک خبر «نسبتا مطمئن» باشند، کافی نیست. بلکه وظیفه روزنامه‌نگاران در قبال خوانندگان این است که از حقیقت خبر مطمئن شوند. مطالعه کتاب خبرنگاری و روزنامه‌نگاری ورزشی می‌تواند برای کلیه نویسندگان و منتقدان، خبرنگاران و روزنامه‌‌نگاران ورزشی حائز اهمیت بوده و افق‌های جدیدی را در ارتباط با مبانی خبرنگاری و خبرنگاری ورزشی و رعایت مسائل اخلاقی و حقوقی خبرنگاری ورزشی را برای آنها ترسیم نماید.
کتاب «خبرنگاری و روزنامه نگاری ورزشی» به همت حمید قاسمی، معصومه حسینی، محمدعلی قره و عبدالمهدی نصیرزاده در 200 نسخه از سوی انتشارات دانشگاه پیام نور روانه بازار شده است. کتاب مذکور با ارائه مفاهیمی به زبان نرم، ساده، آن هم با اتکا به جداول سعی کرده یک اثر ساده و بی پیرایش را نشان دهد. بخش‌های مختلفی که در این کتاب شاهد آن هستیم، از جمله اصول خبرنویسی، مسائل حقوقی و اخلاقی خبرنگاری ورزشی، مهارت‌های ارتباطی موثر، اهمیت روزنامه‌نگاری ورزشی، انواع تحقیقات براساس جمع‌آوری داده‌ها و ... همگی به صورت یکپارچه و منظم هر نویسنده و یا خوانده‌ای را با جهان نقد آشنا ساخته و منتج به استفاده از مفاهیم فوق در خلق آثار و تالیفات می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گردد.
نتیجه پایانی: کتاب خبرنگاری و روزنامه‌نگاری ورزشی برای مخاطبانی که دارای تحصیلات عالیه و آکادمی هستند منبع بسیار خوبی است. با این حال نباید از این نکته غافل شد که این کتاب، برای مخاطبان عام جذابیت چندانی نخواهد داشت. عمده سرفصل‌ها و محورها هر چند به زبان ساده، بیان شده‌اند ا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ما اغلب در نمودارها، جداول و سرفصل‌ها ، مفاهیم بسیار پیچیده بیان شده و ذهن مخاطب با مسائلی درگیر می‌کند که غالبا پیشینه چندانی در ذهن و مطالعات آنها وجود ندارد. همچنین تعدد عکس‌های سیاه و سفید، تکراری بودن برخی مطالب، تعدد زیاد جداول و طوسی بودن رنگ برخی از جداول، کم بودن فواصل خطوط، عنوان شدن نکات نگارشی همچون نقطه و ویرگول به طور همزمان در برخی از جاهای متن، فشردگی برخی فونت‌ها و جداول سبب خستگی زودهنگام چشم می‌شود.
چنانچه در این کتاب، از جداول کمتر و به جای تصاویر سیاه و سفید، در برخی صفحات از تصاویر رنگی استفاده می‌شد، انتقال مفاهیم به مخاطبان بهتر و ماندگاری مطالب بیشتر می‌شد. در عین حال کتاب «خبرنگاری و روزنامه نگاری ورزشی» برای خبرنگاران ورزشی و علاقمندان این حوزه، یک منبع مناسب و قابل اتکاء است.

تاريخ  ارسال:سه شنبه 12 ارديبهشت 1396 - 15:53

کد:26610-1398 کليه حقوق خبری و تصويری سايت متعلق به سايت شخصی دکتر قاسمی می باشد.